Okurky

28. května 2008 v 6:37 | Kamilka |  Jídlo
  • Možná vám okurky připadají jako obyčejná zelenina do salátů a tak ji bezděčně naložíte do nákupního vozíku bez toho, aniž byste věděli, jak moc pomáhá vašemu zdraví.

Okurky mají svůj původ v jižní Asii, odkud ji mořeplavci rozvezli do celého světa. Rozlišují se dvě skupiny odrůd- nakládačky a salátovky. Okurky obsahují málo kalorií, hodně vody (voda tvoří až 95% váhy) a množtsví minerálních látek a stopových prvků. Obsahují enzym erepsin, který štěpí bílkoviny, zabíjí bakterie a čistí střeva. Mají vysoký obsah vitaminu E, který chrání před volnými radikály.
Účinky na organismus:
- čistí střeva
- zbavuje tělo zplodin
- pomáhá snižovat tělesnou hmotnost
- zlepšuje zužitkování bílkovin
- posiluje imunitní systém
- léčí následky úpalu
- pomáhá při bolestech očí
- zmírňuje potíže ledvin
- posiluje pokožku a vlasy
Je ideální potravou při dietách, protože zasytí, doplní tělo minerály, stopovými prvky a vitaminy a přitom obsahuje ve 100 gramech pouze 14 kcal. Působí detoxikačně, pomáhá při obtížích močového měchýře a při zánětech žaludku, snižuje otoky rukou a nohou.
Patří také mezi známé krášlící prostředky. Maska z okurkových plátků čistí pleť, zvyšuje její vlhkost, takže pokožka pak působí svěžím dojmem. Velký obsah kyseliny křemičité posiluje kůži, vlasy a tkáně, šťáva z okurek zklidňuje následky po opalování a úpalu. Okurky přiložené na oči snižují jejich otoky a záněty.
Okurky solíme až před podáváním, jinak pustí vodu. Je třeba je důkladně rozžvýkat, jinak mohou způsobit nadýmání. S mírou by je měli konzumovat osoby trpící průjmy. Okurky jsou k dostání po celý rok, v chladničce vydrží až tři týdny. Pokud si okurky pěstujeme sami na zahrádce bez chemického ošetření, rozhodně bychom měli sníst i slupku, ve které je ukryto množství vitaminu E, které slouží k ochraně před slunečním zářením a volnými radikály.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Posmívají se ti ostatní kvůli tvé tlouštce?

Ano
Ne
Občas

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama