Dopřejte si brambory, netloustne se po nich

28. května 2008 v 6:43 | Kamik |  Jídlo
fried chicken n potatoes
  • Držíte dietu a vyřadila jste brambory ze svého jídelníčku? Věřte, že jste udělala chybu. Pravdou je, že 100 gramů vařených brambor obsahuje pouze 300 kJ. Obsahují totiž pouze nepatrné množství tuku. Naproti tomu 100 gramů těstovin má 600 kJ a stejné množství rýže 440 kJ

Nejenže se po bramborách netloustne, ale navíc ještě obsahují vitamín C. Jeho množství lze ovlivnit tepelnou úpravou. Během vaření se ztratí asi 30% jeho množství. Pokus je vaříte bez pokličky nebo příliš dlouhou dobou varu, mohou brambory přijít o 60 - 80 % vitaminu C. Dejte přednost vaření v páře nebo dušení v malém množství vody. Brambory dále obsahují vitamíny B1, B2, B3, B6 a kyselinu listovou a minerální látky. Největší význam z nich má draslík, hořčík, vápník, železo a jód. Brambory obsahují také organické kyseliny a bílkoviny, které mají velice dobré složení aminokyselin, a jsou dobrým zdrojem vlákniny.
I když mají brambory poměrně velkou výživovou hodnotu, hodnota energetická je naopak nízká. Jejich hlavní složkou je polysacharid - škrob, a proto jsou především zdrojem energie pro organismus.

Při konzumaci se ale vyvarujte másla, majonézy či smetany, se kterými se brambory často servírují. Nejméně zdravým pokrmem z brambor nejsou hranolky ale bramborák a bramborový salát, který obsahuje hodně cholesterolu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama