10 tipů jak urychlit metabolizmus

28. května 2008 v 6:55 | Kamik |  Tipy a triky
1. Jezte více mléčných výrobků
Mléčné výrobky podporují schopnost organismu spalovat tuky. Vápník v nich obsažený, podporuje hubnutí a nedovolí tukovým buňkám dělat si přemrštěné zásoby.

2. Snídejte každý den
Metabolismus se nastartuje po prvním ranním jídle. Pokud patříte mezi ty, kteří nejsou schopni se hned po ránu jíst, posuňte si snídani na pozdější dobu, ale ne později, než 3 hodiny po probuzení. Pokud jíte až oběd, metabolismus celé dopoledne lenoší.

3. Odbourejte zbytečný stres
Pokud jste ve stresu, metabolismus šlape na brzdu, protože stresový hormon kortizol vykolejí celý metabolický proces. Hladinu kortizolu snížíte, když si dáte relaxační čtvrthodinku.

4. Jezte vícekrát denně
Abychom zhubli, musíme paradoxně jíst víc. Čím častěji jíme, tím rychleji metabolismus pracuje, protože tělo potřebuje energii i na trávení a vstřebávání jídla. Zařazujte však do jídelníčku především nízkoenergetické potraviny a nepleťte si pravidelné jídlo s přejídáním!

5. Posilujte svalovou hmotu
Přeměňte své tukové polštářky ve svaly. Aktivní svalová hmota totiž spálí více energie, než tuková tkáň. Máte - li dostatek svalové hmoty, Vaše tělo také mnohem lépe spaluje.

6. Hýbejte se rozumně
Nejrychlejší způsob, jak rozhodit metabolismus, jsou přehnané dávky pohybu, protože tělo nutí energii ukládat, ne spalovat. Pro podporu metabolismu je mnohem příznivější střídat krátké a intenzivní cvičení s posilováním. Cvičení by mělo být aerobního charakteru, kdy tepová frekvence se pohybuje okolo 130 tepů /min.

7."Spalovače tuků" jsou účinné pouze při pohybu
Hubnutí lze těmito přípravky pouze podpořit. Proto nevěřte, že můžete spolknout pilulku, nic nedělat a čekat na zázrak. Pokud však použijete např. karnitin před cvičením, můžete metabolismus trochu nastartovat. Je účinný v dávce nejméně 500 mg pouze ve spojení s fyzickou aktivitou, která je prováděna nejméně po dobu 30 min.

8. Dostatečně pijte
Vypijte každý den nejméně 2 litry tekutin, ale dávejte si pozor na alkohol. Vyhnout úplně byste se měli sladkým limonádám, neředěným džusům a alkoholickým nápojům. Dopřávejte si minerálky, ředěné ovocné šťávy, ovocné čaje i obyčejnou vodu. Máte-li přeci jen chuť hřešit alkoholem, pak raději zvolte vinný střik či víno.

9. Choďte dříve spát
Pokud tělu dopřejete méně než pět hodin spánku, produkuje víc inzulínu, který podporuje ukládání tuku. Nedostatek spánku navíc způsobuje nárůst hladiny hormonů regulující chuť. Kdo méně spí, má zkrátka větší hlad. Navíc vám bude chybět i energie.

10. Dopřávejte si bílkoviny
Bílkoviny jsou hůře stravitelné. Bílkoviny jsou pro správnou výživu nepostradatelné. Jsou základními kameny našeho organismu. Bez nich by nebyla možná stavba a obnova tkání, sehrávají i významnou úlohu při buněčné činnosti. Bílkoviny mají dlouhodobou sytící schopnost a měly by tvořit 25-30 procent celkového energetického příjmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama